Další krám do baráku

22. dubna 2019 | Tlachání

… aneb Jak sem se po dvou letech rozhoupal

Mám takovej problém. Když pořizuju novou techniku, dycky nejdřív nevim, co potřebuju dřív. Když k tomu dojdu, nevim jakou značku a typ. Tak potom šmejdim po internetu po technickejch parametrech, recenzích, předvedeních a podobnejch věcech, abych měl co nejvíc informací a co nejužší výběr. A přesně tak to bylo i s grafickým tabletem. Můj starej Genius G-Pen F509 byl levná plečka už v době, kdy sem si ho pořizoval. Na nic lepšího tenkrát nebylo, musel bych dlouho šetřit nebo splácet.

V průběhu času sem sem tam zakopnul o myšlenku na novej a lepší. Nejdřív bych se spokojil s Wacomem Intuos M. Ten mi pak přišel moc low-end na to, co sem měl za plány, tak sem ve svejch snech přesedlal na Wacom Intuos Pro M. Jenže kde na něj vzít a nekrást? To se pak nějak vyřešilo jednorázovým přísunem financí. Mezitim ale přišla jedna česká streamerka (ahoj Ellie 🙂 ) s tim, že bude taky pořizovat novej grafickej tablet. Původně chtěla Wacom Cintiq (teď si fakt nevzpomenu jakej, ale cena byla kolem 30 tisíc), načež přišla s nápadem půlku ušetřit a objednala si Huion KAMVAS Pro 13. A začlo to ve mně hlodat. Mít za 10 tisíc tablet od Wacomu nebo za 15 tisíc od Huionu, a navíc s displejem? V mezičase se samozřejmě občas objevily pochyby, jestli opravdu potřebuju novej tablet a jestli nemám vrazit peníze spíš do novýho foťáku, grafiky + monitoru (to je taky epizoda sama pro sebe, protože mi v tom Nvidia udělala dobrej myšlenkovej guláš), či snad do něčeho jinýho.

Na jednom českým e-shopu sem našel Huion za 15 tisíc. To bych nebyl já, abych se v tom eště na poslední chvíli nerejpal. Potřeboval sem popostrčit na správnou stranu tý sakra tenký hranice koupit/nekoupit. Tak sem nakonec debatoval s Ellie, kerá už v tý době měla svůj novej tablet pátým měsícem, čili ideální na poradu. Společně sme zjistili, že se dá tablet pořídit na německým Amazonu za 350 eur, což je něco kolem devíti tisíc. V tu ránu sem zapomněl na ten jedinej českej e-shop, kerej ho měl, a rozhod se pro nákup na Amazonu. Pak ale Ellie říká, že vylez novější model KAMVAS Pro 12, o palec menší (s jinak stejnejma parametrama), o 50 eur levnější a na Amazonu už byl taky, přímo od Huionu, takže žádnej přeprodej přes ňákýho eurochtivýho prostředníka. A tohle nadobro rozhodlo. Objednávám, platim. Co mě velice mile překvailo, bylo to, že sem si moh díky svýmu předplatnýmu Twitch Prime (= Amazon Prime) zaškrtnout nadstadardní dopravu zdarma do druhýho dne. No to bylo něco na mě, jak já si chrochtal! Za pár minut mi přišla informace o tom, že mám zboží zamluvený a co nejdřív ho expedujou.

Nebudu se tady rozprávět o tom, s jakým nadšením sem sledoval pohyb zásilky z Anglie do Prahy na celnici. To byl prostě koncert. Za 12 hodin sklad – letiště v Anglii – letiště v Německu – pražská celnice. Tam se to na chvíli zaseklo, pak už sem se jen nemoh dočkat, až mi to dorazí domů. A to bylo taky něco. Přepravce po ČR bylo UPS, tak si řikám, co předvedou. Překvapen telefonátem, že za čtvrt hodiny je u mě, sem se s dopravcem domluvil, aby mi zavolal chvilku před tim, než dorazí a přidal sem indicie k rozpoznání vchodu, protože tu máme dva a balíkovky pokaždý přijedou k tomu špatnýmu. Druhej hovor. „Přijíždim, sejdeme se před domem.“ Vylezu ven a co nevidim. Tmavou dodávku, jednoznačně rozlišitelnou podle UPS polepu, řidič v uniformě s balíkem pod pažej. „Tady mi to ještě prosím podepište.“ Fakt takhle spisovně. Podepsal sem, převzal balík, poděkoval a celej v mrákotách došel do bytu. Řikám vám, já nejsem od přeprávních společností zvyklej na takovýhle zacházení. PPL, DPD a další se můžou jít zahrabat.

Přines sem krabici domů jako svátost a jal se rozbalovat. Vybalil sem tablet, pero, rukavičku a kabel, stáhnul ovladač, nainstaloval, připojil a po pár kliknutích v nastavení už to všechno jelo jako z praku. Jen sem zapomněl na nějaký to pyžamo pro tablet. Pro dvanáctku sem eště žádnej jako příslušenství nenašel, tak sem podle rozměrů objednal jednoduchý pouzdro na 15,6″ notebook. Teď už mám všechno, co sem potřeboval.

Sem nadšenej z toho, že sem ušetřil 7 tisíc, z dopravy, kerou předtim nikdy nezažil, ale v první řadě ze samotnýho tabletu. Navíc ho můžu používat nejen v grafickejch programech, ale i třeba v QGISu, kerej mám na práci.

Fast bio

Ortodoxní negativista, léčba nemožná.
Grammar Nazi, co píše, jak mu zobák narost.
Eklektik, PCMR

Něco pro Saskii Burešovou

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930