Novej versus starej Facebook

… aneb Rada pro zastánce toho starýho

Celou českou komunitou na Facebooku (dál jen FB) se táhne už delší dobu vlna nespokojenosti s „novým“ layoutem (v uvozovkách proto, že už snad každej dostal dost času si zvyknout), zakládaj se každou chvíli skupiny typu „Chceme zpět starý Facebook“ (momentálně necelých 70 skupin při hledání výrazu „starý facebook“) a šíří se návod na to, jak novej FB voblafnout. Já nestojim na straně nikoho. Jak starej, tak novej FB má něco do sebe. Teď si asi někdo pomyslel, že sem snad pako. Nejsem, jen používám řešení, kerým je prohlížeč pro sociální sítě Flock. A jelikož sem ho začal používat už v době starýho FB, nebyla pro mě změna tak citelná.

O co vlastně jde?

Flock (momentálně ve verzi 2.5.2 download) je webovej prohlížeč podporující sociální sítě jako je FB, Twitter, Bebo, Digg, MySpace nebo YouTube, bloggerský portály (Blogger nebo WordPress), weby na sdílení fotek (Flickr, Picasa nebo Photobucket) nebo webmail (Gmail, Yahoo! mail nebo AOL) vycházející z Firefoxu (pro uživatele zaprděnýho IE se teď tenhle článek stal nečitelným, a proto jim vzkazuju: „Dostaňte už konečně rozum!“). Někoho by snad mohla odradit absence češtiny (slovenská verze k dispozici je), ale i přes to, že je prohlížeč v angličtině, je jeho ovládání nadmíru intuitivní. Vzhledem k tomu, že vychází z Firefoxu, je možný si firefoxový pluginy instalovat i do Flocku. Třeba takovej Adbock Plus je hodně dobrá věc.

Trocha detailů

Díky Flocku je možný ovládat celej FB, bez nějakýho zbytečnýho klikání. Všechny důležitý funkce sou pořád poruce:

no images were found

Ovládání součástí prohlížeče:

no images were found

První tlačítko zapíná/vypíná seznam přátel, druhý zapíná/vypíná Mediabar a posledním tlačítkem se spouští okno pro upload fotek. Sada prvních čtyř tlačítek sou přepínače, kerý ale dokážou i upozornit na změny sledovaných sítí. Jejich barvy sou následující:

 • modrá ikona bez podkladu – pole prohlížeče není aktivní ani nejsou žádný upozornění
 • ikona s modrým podkladem – pole prohlížeče je aktivní
 • oranžová ikona bez podkladu – pole je neaktivní, ale upozorňuje na změnu.

Takhle se dá z předešlýho obrázku vyčíst, že mám zapnutej panel přátel, vypnutej Mediabar a nový upozornění u RSS (třetí ikona). Stav prohlížeče je takovejhle:

no images were found

Ovládání Facebooku

no images were found

 1. Vaše jméno (zobrazí Vaši výchozí stránku na FB) a status (při kliknutí je možný napsat status a hned aktualizovat)
 2. Upozornění na novou zprávu
 3. Upozornění na šťouchnutí
 4. Upozornění na novou žádost o přátelství
 5. Upozornění na pozvánku do skupiny
 6. Upozornění na událost (pozvánka)
 7. Zobrazí Mediabar a v něm přehled vlastích fotek
 8. Otevře okno na uploadování fotek
 9. Odešle odkaz na stránku z aktuálního tabu na vaši zeď
 10. Otevře Mediabar s fotkama přítele, u nějž ste klikli
  a) přítel má nově přidaný fotky
  b) přítel nemá nově přidaný fotky
 11. Tlačítko zobrazující nabídku s akcema (viz obrázek dole)
 12. Vyhledávání v seznamu přátel (hledá už při zadání jednoho pismene a to jak ve jméně, tak i ve statusu)
 13. Řazení seznamu přátel
  vlevo – podle poslední aktualizace statusu
  vpravo – podle abecedy
 14. Zobrazení statusu v seznamu přátel
  vlevo – zobrazení celýho statusu
  vpravo – zobrazení statusu na jeden řádek (zobrazí ze statusu co se vejde a zbytek nahradí třema tečkama – lze na status kliknout a hned okomentovat)

Nabídka akcí v seznamu přátel:

no images were found

 • Okomentovat status
 • Šťouchnout
 • Poslat zprávu
 • Napsat na zeď
 • Sdílet odkaz
 • Zobrazit profil
 • Poslat dárek
 • Poslat zprávu o Flocku

2 Comments

 1. Zajímavé, leč pro BFU zbytečně kompikované. Proto aby měli FB podle sebe nebudou přechzet na jinej prohlížeč. Stačí místo Novinek si kliknout na „aktualizace stavů“ a nebo si rovnou přetáhnout na první pozici, a bude FB jako dřív 🙂

  1. TracThorr

   Samozřejmě, každýmu, co mu vyhovuje. Timhle stylem mi to ale stejně přijde takový trochu nevohrabaný. Sice vidim statusy (i s posledníma komentářema), ale díky různejm časům aktualizace je to jak dílo dadaistovo, kdy třeba kamarád A měnil status každou hodinu, B po dvou hodinách a k X se už nedostanu, protože aktualizoval včera a tak daleko mi to neukáže, takže musim klikat na „Zobrazit starší příspěvky“. Takhle stačí kolečkem zakroutit v panelu People. Mám to nastavený tak, že po loginu mi vyskočí moje zeď, když je to důležitý, tak se mi objevěj dole upozornění a aktuální stausy vidim hned vedle v panelu. Kdybych se měl přihlašovat přes FF, tak bych už neměl ten svůj přehled 😀

Comments are closed.