Sběr plastovejch víček

6. srpna 2016 | Návody

… aneb Zastavte tuhle rakovinu, než vám z toho jebne

Už mnohokrát sem nabádal lidi k tomu, aby přestali se sběrem plastovejch víček a dycky se najde někdo, kdo to vytasí a lidi pak stádně paběrkujou odpad, myslej si jak pomáhaj, přitom leda prd s kupou bordelu navíc. Je to jak plevel, na jedný straně zahrady ho zahubíte a na druhým konci vám vyraší novej. Šíří se to Internetem, mocnejma letákovejma akcema a asi i rádiem, případně televizej, kerý stejně nesleduju, páč je ani nezapínám. Tomu strejdovi, co na tohle přišel, bych vrazil do prdele rozžhavenou ocelovou kulatinu studeným koncem napřed, aby ji za ten horkej konec nemoh vytáhnout. No nic, to sem se na začátek trochu rozvohnil a potřeboval si zchladit žáhu.

Vezměme si modelovou situaci, kdy se Pepíček narodil s vážným vrozeným onemocněním vyžadujícím různý operace a hromadu věcí okolo. Rodiče Pepíčkovi zříděj sbírku s transparentním účtem (na ten si vzpomeneme pozdějc) a do toho je napadne připomoct si sběrem plastovejch víček, protože to viděli jinde. Vy chcete přispět, tak začnete sbírat víčka taky. Pro účely výpočtu zvolim cílovou částku 20(!) korun. Teď vzhůru ke kalkulaci:

  • Za směs barevnejch víček je cca 5 Kč/kg (tříděný podle barev až 7 Kč/kg).
  • Víčko váží cca 2,5 g, tedy na 1 000 g víček je jich potřeba 400.
  • Abych měl za víčka po 5 Kč/kg dvacku, musim jich nasbírat 1 600.
  • 1 600 víček potřebuje svoji vlastní lahev, která stojí průměrně cca 12 Kč (1,5l minerálka).
  • Abych pořídil 1 600 lahví po 12 Kč, musim zaplatit 19 200 Kč.

Ve zkratce: abyste přispěli Pepíčkovi 20 korun, musíte utratit 19 200 korun.

Další záležitostěj je tvorba odpadu ve formě PET lahví:

Každý víčko potřebuje svoji lahev, kerá prázdná váží 38 g, tim pádem při 1 600 lahvích vytvoříte odpad o váze 61 kg, kerej bez dalšího upotřebení hodíte do kontejneru. Nevěřim tomu, že každou jednu lahev využijete na výrobu třeba strašáka ptáků do záhonku.

Na co se taky nesmí zapomenout, je svoz víček. Zpracovatel plastu může říct, že pro míň jak 100 kg víček nepojede a Pepíčkovi rodiče si musej zajistit odvoz sami. Pro představu jeden 100l igelitovej pytel je zhruba 10-12 kg víček, to znamená, že Pepíčkova rodina si musí doma syslovat deset 100l pytlů, než jim je někdo sám odveze nebo se holt musej sami urvat a odvýzt to svépomocí, což sou vícenáklady. Není nutno připomínat, že pohonný hmoty nejsou zadarmo, proto když vezou například pět pytlů, tak aspoň to, co dostanou za dva (ne-li víc) projedou v autě.

Takže když předchozí odstavec shrnu, přiděláváte Pepíčkově rodině starost s tim kde víčka před svozem uskladněj, jestli si je náhodou nebudou muset odvýzt sami a jesli na ten vlastní odvoz vůbec budou mít peníze.

Vzpomínáte si eště na ten transparentní účet? Tak na něj můžete poslat Pepíčkovi třeba dvě stovky, tisícovku, dvě anebo jen tu pitomou dvacku bez toho, abyste rodičům přidávali starosti s hromadou pytlů víček a jejich přepravou a vy zas ušetříte, protože nebudete muset kupovat víc balený vody, než běžně potřebujete, protože můžete bez problémů pít i vodu z kohoutku. A eště k tomu nebudete dělat bordel s nevyužitejma PET lahvema.

Na konec eště jedna taková překvapivá věc. Víčka na lahvích sou z polyetylenu (PE). Cena čistýho granulovanýho PE se pohybuje okolo 30 Kč/kg a vzpomínáte si, kolik dostane Pepíček za kilo víček? 5 korun. To znamená, že zpracovatel plastu je zhruba 25 korun v plusu. Zhruba je to proto, že víčka se musej nasekat na granule a ty se pak v různým poměru míchaj s čistým PE a barvivem při výrobě druhotnýho produktu. Takže zpracovatel plastu je jedinej, kerej na tom opravdu vydělá.

P.S.: Nechápejte mě jako nějakýho zfanatizovanýho ekologa (na druhou stranu i ekologiej se zabejvám), to co píšu, je plodem selskýho rozumu. Čet sem i názory z druhý strany tj. od lidí, pro kerý se víčka sbíraj a někerý z nich sou časem zoufalí z toho, že jim víčka přestali vykupovat z důvodu naplnění poptávky odběratelů a sami nemaj jak víčka odvýzt klidně i 100 km jinam. Pak se jim hromaděj okolo baráku a nevěděj, co s nima.

EDIT: Musel sem opravit váhu prázdný PET lahve z 10 na 38 g.

Fast bio

Ortodoxní negativista, léčba nemožná.
Grammar Nazi, co píše, jak mu zobák narost.
Eklektik, PCMR

Něco pro Saskii Burešovou

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031