Silvestr a ty věci okolo

31. prosince 2018 | Tlachání

… aneb Když potká blbec blbce

Zas tady mám něco, co sem začal psát jako obyčejnej post na fb, ale dýlkou by to asi nejspíš přesáhlo můj standard. Další věcej je to, že by to za pár dalších příspěvků zapadlo a je lepší odkazovat sem, než na ňákej zapadlej post na fb.

Před chvilkou sem narazil na Twitteru na tvít Miroslava Kalouska o tom, že maj lidi myslet i na psy a rozmyslet si odpalování petard. Diskuze pod timhle tvítem se nese v očekávatelným duchu. Lidi, kerý si nepřejou odpalování pyrotechniky nejen během roku, ale i na Silvestra, sou kamenovaný názorama, že odpalovači taky nechtěj během roku šlapat do psouskejch hoven. Rozumnej pejskař to hovno po psoj sebere, takže je to 1:1 v debatě blbců odpalovačů s blbcema nesbíračema. Argument o hovnech je prostě na hovno.

Ani já nejsem svatej. Nemám psa, takže nemám co sbírat a cizí psouský hovna překračuju. Kdybych psa měl, hovno seberu. Týká se to spíš tý pyrotechniky. Teď použiju takovou otřepanou parafrázi: kdo si v životě ani jednou neprásk, nechť hodí kamenem. I já sem si sem tam prásk, na střední sem si dokonce míchal vlastní pyrotechnický slože a testoval je na polích (neosetejch). Dokonce sme s jedním mým dobrým kamarádem plánovali sestavit raketu schopnou letu. Jedno ponaučení sem dostal už před devatenácti lety, kdy mi jedna slož explodovala doma a já od tý doby trpim tinnitem. A tady se dostávám k části jádra pudla.

Kravál. Ne ledajakej kravál, ale kravál nad kravál. To je jedna z věcí, kerou pyrotechnika dělá. A to sere lidi. A nejen lidi, plaší to již výše jmenovaný psy. Ale ani ty psi nejsou jediný, kdo maj obecně několikanásobně citlivější sluch. Sou to i kočky, králící a kdovíjaký další domácí zvířata. Jenže zvířata nemáme jen doma, žijou i tam venku, což si obyčejněj městskej floutek s rachejtlej v pazouře neuvědomuje. Zvířata maj ňákýho Silvestra a Novej rok v paži. Zima je pro ně obdobím odpočinku, tzn. i klidu. Kraválem je akorát tak vystresujete nebo vzbudíte ze zimního spánku. Zvířata se snažej utýct a při tom utíkání se zraňujou nebo rovnou umíraj. Takže příště, až budete chtít něco odpálit, myslete na zvířata a na lidi.

Dalším aspektem používání pyrotechniky je vliv na životní protředí. Spalováním vzniká množství látek, kerý sou pro životní prostředí nebezpečný a např. pro vodní živočichy toxický. Dál je to hromada polétavýho prachu, papír, dřevo, lepenka či plasty. Všechno tohle, co vyletí do vzduchu musí zákonitě někam spadnout, ten bordel se prostě jen tak při výbuchu nevypaří, ač by někdo moh mít ten dojem. A toho svinstva sou každej rok tisíce tun a už vidim každýho, kdo něco odpálil, jak honem běží po sobě ten bordel uklidit.

Kdo je prozíravej, ten si uvědomí i to, jak to musí vypadat v místě výroby. Většinou se tyhle věci vyráběj v Asii, kde je legislativa týkající se životního prostředí slabá nebo zcela chybí, proto není nic neobvyklýho tam vypouštět odpady z výroby do volný přírody. Hnus!

A co sem timhle textem chtěl říct? Mělo by se to zakázat, a to už od prvopočátku, tzn. zakázat výrobu, dovoz, prodej a používání. Jen tak se toho všeho dá zbavit. Pokaď ste rozumný, tak zastáváte podobnej názor. Kdo to nechápe, je nutný ho vodit za ručičku a ukázat mu, co je správný.

Fast bio

Ortodoxní negativista, léčba nemožná.
Grammar Nazi, co píše, jak mu zobák narost.
Eklektik, PCMR

Něco pro Saskii Burešovou

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031